Dom
Moja psychoanaliza z Niewiernym Tomaszem
Godzina z Freudem
Psychiatra, psycholog, psychoanalityk - czyli kto jest kto
Różne myśli
Przestrzeń psychiczna
Oddział
Czy psychoanaliza jest martwa? Rozmowa z przyjacielem
Perwersje
Przebudzenie
Molestowanie
Molestowanie
Do tramwaju weszła grupka dzieci w wieku około sześciu lat. Wszystkie w odblaskowych kamizelkach i pod opieką dwóch opiekunek.
Dzieci szybko zajmowały wolne miejsca w pobliżu kobiet, które się nimi zajmowały. Siadały po dwoje i uważnie słuchały słów dużej pani o macierzyńskich kształtach. Twarz tej opiekunki budziła ufność. Jej słowa brzmiały pewnie i ciepło. Widać było, że przypomina dzieciom instrukcje zachowań, których nauczyła je wcześniej. Wpatrzone w nią z uwagą, były też wyraźnie życzliwe wobec siebie nawzajem. Ich pogodne twarze wyrażały poruszenie podróżą. Tramwaj szumiał łagodnie.
Kilkoro dzieci nie znalazło dla siebie miejsc do siedzenia. Stały mocno trzymając się poręczy obiema rękami, tak jak przypominała im ich opiekunka.
Chłopiec w okularach stał w pewnym oddaleniu ale w kontakcie z całą grupą. Poręcz, której się trzymał była obok siedzącej kobiety w podeszłym wieku. Pani ta przyglądała się scenie prawdopodobnie z przyjemnością. Chyba bardzo zapragnęła jakoś uczestniczyć w miłym, nie tylko dla oka wydarzeniu.
Przyciszonym głosem odezwała się do chłopca, który stał obok niej. Dość protekcjonalnie zabrzmiało jej pytanie o cel podróży. Chłopiec odwrócił od niej głowę dając kobiecie do zrozumienia, że nie chce rozmawiać. Niezrażona tym starsza osoba podniosła nieco głos tak, żeby dziecko na pewno ją słyszało. Z wyrazu jej twarzy można było wnioskować, że nie dopuszcza możliwości odmowy ze strony chłopca. Dziecko wzrokiem starało się nawiązać kontakt z opiekunką. Ta zajęta innym dzieckiem nie zwróciła uwagi. Starsza pani podniosła głos. Chłopiec, najwyraźniej dobrze wychowany, nie chciał odwrócić się do niej plecami i odejść. Poręcz, której się trzymał była też jedyną wolną poręczą w pobliżu. Kobieta, ponieważ nie dostała tego czego się domagała, ruszyła do ataku: no co ty, niemowa jakaś jesteś?
Mówiła podniesionym głosem ale na tyle cicho, że opiekunka zajęta innym dzieckiem, nie zwróciła uwagi na całą scenę.
Chłopiec już nie tylko głową ale całym ciałem dawał do zrozumienia jak bardzo czuje się obmacywany przez siwą panią. Na pewno wiele razy słyszał, że ma szanować starszych, być grzeczny, odpowiadać na pytania. Ciało wyrażało, że jednocześnie nie chce rozmawiać i nie chce być niegrzeczny. Nogi zwrócone były w kierunku kobiety, która do niego mówiła. Górna połowa ciała odwróciła się od niej i lekko falowała. Zwinięty z bólu spowodowanego wewnętrznym konfliktem, wzrokiem szukał kontaktu z opiekunką. Słowa starszej pani dotykały uczuć. Jeździły wręcz po emocjach. Molestowały.
Wreszcie ratunek. Opiekunka spojrzała w jego stronę. Bardzo szybko ogarnęła wzrokiem sytuację. Starsza pani nie mogąc wydobyć nic od chłopca, mało uprzejmie zwróciła się do niej. Kobieta ciepłym, stanowczym głosem wyjaśniła, że dzieci mają zakaz rozmawiania z obcymi.
Ciało chłopca powoli wracało do równowagi. Widać było ulgę.
Starsza pani, mamrocząc coś pod nosem ze złością, wysiadła z tramwaju.

Molestowane bywa ciało. Molestowana może być też psychika. Ból molestowania spowodowany jest nie tylko działaniem zewnętrznej osoby. Nie tylko starsza kobieta molestowała chłopca. Molestowały go również jego emocje, jego wewnętrzna odpowiedź na słowa obcej osoby. Reakcja, która była w konflikcie ze świadomą decyzją aby poddać się woli opiekunów.
Ból molestowania spowodowany jest przede wszystkim przez nieświadomą i świadomie niechcianą odpowiedź ciała lub psychiki na impulsy płynące z zewnątrz. Molestujące mogą być działania, słowa, obrazy, dźwięki, które wywołują autonomiczną i w danym momencie nieakceptowaną reakcję.

 

 Chcesz zadać mi pytanie lub skomentować powyższy tekst?
Możesz skorzystać z pól poniżej:
Twój e-mail:  
Strona główna
Czym jest psychoanaliza?
Metody pracy
Kiedy możemy się spotkać?
Życiorys   zawodowy
Mój  słowniczek
Czytelnia
Kontakt
psychoanaliza, psychoanalityczny, psycho, psychologia, psychiatria, lidia, gren, greń, kosmider, kośmider, gabinet, psychoanaliza.net, psychologia.pl, psychoanaliza.pl, ego, id, kompleks edypa, nieswiadomosc, nieświadomość, psychoanaliza, superego, swiadomosc, świadomość, wyparcie, zaprzeczenie, pomoc, depresja, zaburzenia, zaburzenie, depresj, zaufanie