Dom
Moja psychoanaliza z Niewiernym Tomaszem
Godzina z Freudem
Psychiatra, psycholog, psychoanalityk - czyli kto jest kto
Różne myśli
Przestrzeń psychiczna
Oddział
Czy psychoanaliza jest martwa? Rozmowa z przyjacielem
Perwersje
Przebudzenie
Molestowanie
Pandemia czyli oszukane Superego
Pandemia czyli oszukane Superego
ZABAWA W CHODZENIE PO SUFICIE

Zabawa w chodzenie po suficie to bardzo proste doświadczenie, które możesz przeprowadzić w swoim domu. Potrzebujesz do tego tylko lusterka.
Ustaw lusterko tak, żeby pokazywało sufit. Skup uwagę na tym co widzisz w lusterku i idź przed siebie. Wcześniej upewnij się, że na Twojej drodze nie ma przeszkód.
Kiedy dojdziesz do otwartych drzwi zobaczysz, że masz przed sobą przeszkodę. Będzie to kawałek ściany nad framugą drzwi. Mimowolnie podniesiesz nogę, żeby przekroczyć przeszkodę. W lusterku nie zobaczysz swojej nogi i to cię zdziwi.
W tym doświadczeniu istotne jest jak bardzo to co widzisz w lusterku dominuje nad rzeczywistością. Naprawdę idziesz po równej podłodze. Nie ma na niej żadnych przeszkód ale zgodnie z obrazem w lusterku reagujesz tak jakby trzeba było przekroczyć bardzo wysoki próg. Twoja noga automatycznie podnosi się i dopiero brak jej odzwierciedlenia w tym co widzisz wprawia cię w konsternację.


PUŁAPKA ALGORYTMÓW

Ekran twojego telefonu komórkowego może być jak lusterko. To co czytasz i oglądasz może zastąpić rzeczywistość.
Tak jest z informacjami na temat pandemii.
W mediach codziennie publikowane są liczby osób „zakażonych” i umarłych „z powodu koronawirusa”. Codziennie rosną – to suma od początku notowań, robi mocne wrażenie. Tytuły jednoznacznie sugerują skrajne, otaczające zewsząd niebezpieczeństwo. Ale najgorsze dopiero ma nadejść: za miesiąc, z nową mutacją wirusa, z zagranicy. Pojawiają się wielkie liczby i sugestywne wykresy, czasem „fake news’y”. Rośnie panika, w najlepszym wypadku dyskomfort. Ale mało kto z nas analizuje dokładniej te dane.

Tymczasem pozytywny wynik testu na koronawirusa nie świadczy jeszcze o zagrożeniu życia. W badaniach przesiewowych w Polsce ponad 90% osób z pozytywnym wynikiem testu nie miało objawów żadnej choroby. Pozytywny wynik testu mogą mieć zarówno osoby zdrowe, jak tylko przeziębione, cierpiące na inne choroby i, z rożnych powodów, umierające. To, że ktoś umiera z pozytywnym wynikiem testu nie oznacza, że powodem jego śmierci jest koronawirus.
Prawdopodobnie nie obserwujesz oznak epidemii w swoim otoczeniu. Wokół ciebie nie umiera i nie choruje więcej osób niż zwykle. Wszystko co wiesz na temat pandemii pochodzi z mediów.

Media i internet rządzą się swoimi prawami. Im więcej emocji, tym więcej klików i większe zaangażowanie. Im większy „share of mind” tym więcej władzy i wpływów (przez chwilę nie wspominając o pieniądzach z reklam).

Wirus jest doskonałym, samonapędzającym się produktem medialnym. Lepszym od Trumpa. Można go wykorzystać i do wytłumaczenia kłopotów finansowych i do wygrania wyborów. Ale też do wprowadzania drakońskich restrykcji i ograniczeń praw.

„Pandemia”, którą obserwujemy sprawia wrażenie bardziej globalnej epidemii informacyjnej niż medycznej. Jak to się mogło wydarzyć?

Systemy rekomendacji treści w internecie sugerują Ci przekazy, które najlepiej się klikają i przekazy którymi statystycznie powinieneś być najbardziej zainteresowany. Powoduje to patologię polegającą na stopniowym zawężaniu Twojego widnokręgu informacji. Clickbite stosowany z pełną świadomością przez redaktorów i moderatorów podbija emocje i zaangażowanie. W wykresach nie czytamy o „pozytywnych wynikach testów”, które nie są przecież jednoznaczne z chorobą ale o „zakażeniach” lub wprost „zachorowaniach”. To nie jest niewiedza tylko celowe nadużycie. W rezultacie zmanipulowany clickbite blokuje wartościowe informacje, które mogłyby rozszerzyć Twoją wiedzę. Jesteś w ślepej uliczce „sztucznej inteligencji” systemów rekomendacji i nakręcanej paniki. Jeżeli nie podejmiesz wysiłku poszukiwania alternatywnych źródeł informacji i ich krytycznej interpretacji, zaczynasz chodzić po suficie. Ekran urządzenia, z którego łączysz się z internetem jest jak lustro, które ogranicza i zakłamuje Twój obraz Świata.
Informacyjne błoto wokół koronawirusa pokazuje to bardzo wyraźnie. Nie ma bezstronnych informacji albo bardzo trudno je znaleźć w głównym nurcie mediów.
W przekaźnikach dominuje koronapsychoza. Sprzeczne z nią treści przepadają w zalewie informacji, które potęgują strach. Są też blokowane albo aktywnie usuwane przez moderatorów.


OSZUKANE SUPEREGO

Spójrzmy na to inaczej.

Superego to bardzo ważna funkcja umysłu. W naturze dba o przetrwanie genów.

Nikt nie uczy pająka jak budować sieć, a jednak jest on w stanie stworzyć tak misterną konstrukcję. Jej budowa wymaga wysiłku i cierpliwości. Pająk musi uwzględnić warunki otoczenia, żeby sieć spełniała swoje zadanie. Światło przyciąga owady. Ruch powietrza kieruje je prosto w pułapkę. Sieci pajęcze zbierają poranną rosę.

Ptak udaje rannego, żeby odciągnąć uwagę drapieżnika od swoich piskląt. Również jemu rodzice nie udzielają na ten temat wskazówek, a jednak dokonuje poważnej psychologicznej manipulacji.

Tak działa Superego.

Superego nie posługuje się myślami, słowami. Ma do dyspozycji emocje, zmysły, intuicje, obrazy, pamięć, zachowania. Superego ocenia bodźce zebrane zmysłami, łącząc uzyskane informacje i doświadczenia z przeszłości tak, żeby móc spowodować reakcję zgodną z interesem przetrwania genów. Czasem próbuje skomunikować się z naszą świadomością za pomocą snów.

Sprawność Superego zależy od wyposażenia genetycznego i doświadczeń.
Superego może być wspierane lub niszczone przez proces wychowawczy czy środowisko, w którym żyjemy.
Więcej przekazujemy naszym dzieciom nieświadomie niż świadomie. Dzieci bardziej przyjmują nasze sposoby funkcjonowania niż to co do nich mówimy.

W niektórych sytuacjach oddajemy funkcje Superego innym. Mogą to być rodzice lub inne bliskie osoby, nauczyciele, lekarze, duchowni, politycy, dziennikarze.

Informacja o pandemii spowodowała strach przed śmiercią. Rząd poinformował, że ma wiedzę i dysponuje narzędziami, które mogą nas ochronić. W ten sposób, a także przemocą (mandaty, kary, gaz łzawiący, armatki wodne, zatrzymania), osoby odpowiedzialne za państwo starały się przejąć nasze Superego.
To wirus jest straszliwym zagrożeniem, ale Państwo ma go pod kontrolą. Trzeba się tylko podporządkować zaleceniom. I unikać kar. Tak funkcjonuje w tej chwili wiele osób.
Kiedy oddajesz komuś funkcję Superego, zaczynasz być jak człowiek wpatrzony w lustro, które pokazuje sufit. Nie dostrzegasz złożoności otoczenia. Nie interpretujesz zjawisk. Nie dbasz samodzielnie o swoje bezpieczeństwo. Nie potrafisz czytać wiadomości ze zrozumieniem. Nie analizujesz. Nie wykonujesz prostych działań matematycznych. Bo to może zburzyć porządek, któremu chcesz za wszelką cenę zaufać, bo masz nadzieję, że to rozwiąże Twoje wszystkie problemy.

Twoje Ego jest wpatrzone w zalecenia płynące od osób, które mówią, że o Ciebie zadbają. Nie ma łączności z Twoim Superego. Takie Ego jest fałszywe.

Superego bada rzeczywistość. Ego chce wiedzieć. Lub zdecydować co uznaje za prawdę. Posługuje się wiedzą, myślami, słowami, intelektem. Woli nawet urojenia od niewiedzy. W ten sposób wątpliwe testy PCR stały się źródłem fałszywej wiedzy o rzeczywistości, a eksperymentalne szczepionki bezwarunkową gwarancją zdrowia.

W czasie kampanii wyborczej rząd wysyłał alerty RCB. Najczęściej dotyczyły niebezpiecznych zjawisk pogodowych. Upewniało to ludzi w przeświadczeniu, że nie muszą się o nic martwić. Rząd jak nadopiekuńcza matka zadba o ich bezpieczeństwo.

Nadopiekuńcza matka odbiera możliwość rozwoju, adekwatnego reagowania na Świat, wolność. Odbiera funkcje Superego. Dziecko rozwija fałszywe Ego.

W obecnej sytuacji, statystyczne Ego nie ma zbyt wielu informacji o zagrożeniach innych niż koronawirus. Nawet grypa wymarła. Superego nie reaguje na rzeczywiste niebezpieczeństwa np. związane z zamknięciem gospodarki. Nie rozpoznaje morderczej strategii „leczenia”, która powoduje niszczenie zdrowia, życia i budowanego latami majątku społeczeństwa. Tych informacji nie ma na ekranie urządzenia, którym łączysz się z internetem. Trzeba ich aktywnie poszukać.

Superego odkrywa, bada rzeczywistość, integruje informacje płynące z instynktów, ze zmysłów, z historii, doświadczeń, wiedzy i intuicji.

Ego chce wiedzieć. Biernie przyjmuje treści podsuwane mu przez algorytmy jako niepodważalne bo powszechne. Czytasz to co inni czytają najczęściej oraz to w co sam/sama klikasz bezmyślnie, żeby odpocząć od obowiązków. Algorytmy sugerują tematy, które najczęściej wybierasz. Superego przestaje mieć kontakt z dużą częścią rzeczywistego świata. Ego dostarcza mu wiadomości z ekranu. Twój umysł zaczyna funkcjonować jakby był w zabawie w chodzenie po suficie.

Rząd nas uratuje. Tak myśli wiele osób. Problem polega na tym, że rządzący sami zachowują się jakby ich Ego nie miało kontaktu z Superego. Jak w psychozie, nie są zainteresowani inną perspektywą niż własna. Nie słuchają ekspertów, którzy nie podzielają urojonej wizji pandemii. Nie odpowiadają na listy zaniepokojonych lekarzy (choćby na ocenzurowany przez główne media społecznościowe „List otwarty polskich lekarzy, naukowców i pracowników służby zdrowia do polskich władz oraz mediów”). Chodzą po suficie z lustrem, które mocno ogranicza pole widzenia. Bardzo możliwe, że Twoje Superego jest w rękach tych osób.

Popatrz na sytuację na ulicy. Ludzie stoją na przejściu dla pieszych, czekają na zielone światło. Jedni obserwują światła, inni nie, zajęci swoimi sprawami. Jeśli jakaś grupa ruszy, inni pójdą za nimi. Bez względu na to jakie będzie światło. Oddali swoje Superego aktywnej części grupy, od której teraz zależy ich bezpieczeństwo.


PODSUMOWANIE

Może się zdarzyć, że internet mimo swojego niezmierzonego bogactwa, nie poszerzy Twoich horyzontów. Algorytmy podsuną Ci treści najczęściej klikane przez innych oraz tematy, w które Ty zazwyczaj klikasz. Twoje pole wyboru stopniowo się zawęzi. Internet nie poda Ci wartościowych informacji spoza głównego nurtu. W ten sposób znajdziesz się w ślepej uliczce sztucznej inteligencji, która ma wiele wspólnego z fałszywym Ego. Jedno i drugie jest bezduszne, pozbawione zdrowego rozsądku i serca człowieka. Jedno i drugie może spowodować, że stracisz lub mocno ograniczysz swój kontakt z rzeczywistością. Możesz sam/sama oszukać swoje Superego bezmyślnie klikając w ekran. Możesz nieświadomie powierzyć jego funkcje algorytmom i obcym ludziom lub instytucjom. Może się okazać, że nieuczony pająk będzie mądrzejszy od Ciebie.

Nie jesteś robotem. Jesteś złożoną istotą. W Twoim ciele i w Twojej psychice, w każdej chwili zachodzi nieskończona ilość procesów. Dzięki nim żyjesz, czujesz i myślisz. Masz wybór.
Czy starczy Ci odwagi?

Styczeń/Luty 2021

 

 Chcesz zadać mi pytanie lub skomentować powyższy tekst?
Możesz skorzystać z pól poniżej:
Twój e-mail:  
Strona główna
Czym jest psychoanaliza?
Metody pracy
Kiedy możemy się spotkać?
Życiorys   zawodowy
Mój  słowniczek
Czytelnia
Kontakt
psychoanaliza, psychoanalityczny, psycho, psychologia, psychiatria, lidia, gren, greń, kosmider, kośmider, gabinet, psychoanaliza.net, psychologia.pl, psychoanaliza.pl, ego, id, kompleks edypa, nieswiadomosc, nieświadomość, psychoanaliza, superego, swiadomosc, świadomość, wyparcie, zaprzeczenie, pomoc, depresja, zaburzenia, zaburzenie, depresj, zaufanie